Walka z pijanymi na drodze

Awatar użytkownika
Puhcio
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 4396
Rejestracja: 2007-04-28, 10:12
Imię: Pawel
VOLVO: Skoda Superb III
Silnik: 2.0 TDI
KW/KM/NM: 140/190/400
Rok: 2016
Był na spocie: 35
Przebieg: 48000
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline
Kontakt:

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Puhcio » 2010-07-01, 22:55

Moim zdaniem też nie za bardzo to pomoże. Obciążymy jeszcze dodatkowo, już przeładowany system penitencjarny pijanymi rowerzystami i (może) kierowcami. To bardziej zmiany pod opinię publiczną ...

Ostatnio z roku na rok wprowadza się coraz bardziej restrykcyjne przepisy, coraz ostrzejsze kary. I co ? I nic. :mrgreen: Ci co piją i jeżdżą dalej to robią.

Ok, może grozi mu dużo. Ale jaka jest szansa, że go złapią ? Nieduża. To co, może jednak spróbuje ... I sytuacja się powtarza.


Ja też uważam, że zwiększenie wykrywalności i nieuchronność kary (nawet relatywnie niskiej!) może dać pozytywne rezultaty.

Ja nigdy nie piję jak prowadzę, a często wracam późną porą do domu, szczególnie w weekendy. Nigdy nie miałem nawet najmniejszej kontroli ! :roll:

Ile ludzi widząc to samo, nie baczy na przepisy i wraca pijanych ? Pewnie dużo. :shock:
Pozdrawiam,
Paweł

_pawels_
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 947
Rejestracja: 2009-04-20, 00:52
Imię: Pawel
VOLVO: S80
Silnik: B6304S3 2,9
KW/KM/NM: 204KM
Rok: 1999
Był na spocie: 10
Średnie spalanie: 12,76
Przebieg: 280
Lokalizacja: Świdnik
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: _pawels_ » 2010-07-01, 23:23

Z pijanymi za kierownicą jest taki problem że jeszcze nigdzie na świecie nie wymyślono idealnego rozwiązania, a każdy pomysł ma tyle samo zwolenników co krytyków, dlatego ciężko jest tu zrobić rewolucję.
Pijany za kierownicą jest na równi potencjalnym "przestępcą", jak my wszyscy (mówię o Panach), więc ciężko stworzyć legislację, która obligatoryjnie będzie miała wysoką i skuteczną sankcję.
Tu moim zdaniem lezy źródło problemu i wydaje mi się że po malutku będzie legislacja szła w kierunku coraz ostrzejszym, a nie da się tego zrobic szybko bo zaraz odezwą się głosy że w takim razie wszystkich Panów należy karać bo tez mogą dokonać gwałtu :>
Już mam swoje wymarzone S80 :) Automat Forever :)

EXPERT - "Ktoś, kto ma coraz większą wiedzę, w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie absolutnie wszystko o niczym" - Niels Bohr

Awatar użytkownika
barbasia
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 7815
Rejestracja: 2008-07-29, 08:37
Imię: Barbasia
VOLVO: ex 960/ex s40 I
Silnik: exB6304FS/ex B4164 S2
Był na spocie: 106
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: barbasia » 2010-07-01, 23:28

_pawels_, to chyba lekko przesadziłeś z tym gwałtem.
Można wymyślać różne sposoby, ale problem tkwi w zmniejszeniu ilości wypadków. U nas niestety brawura i brak wyobraźni odbija się w statystykach drogowych. Jak ktoś wie, gdzie jest granica bezpieczeństwa to będzie się miał na baczności zarówno na rowerze jak i w aucie. Tyle, że w tym drugim działają nieco większe siły z racji prędkości. Fizyki się nie oszuka :roll:

_pawels_
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 947
Rejestracja: 2009-04-20, 00:52
Imię: Pawel
VOLVO: S80
Silnik: B6304S3 2,9
KW/KM/NM: 204KM
Rok: 1999
Był na spocie: 10
Średnie spalanie: 12,76
Przebieg: 280
Lokalizacja: Świdnik
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: _pawels_ » 2010-07-02, 00:16

barbasia pisze:_pawels_, to chyba lekko przesadziłeś z tym gwałtem.
Można wymyślać różne sposoby, ale problem tkwi w zmniejszeniu ilości wypadków. U nas niestety brawura i brak wyobraźni odbija się w statystykach drogowych. Jak ktoś wie, gdzie jest granica bezpieczeństwa to będzie się miał na baczności zarówno na rowerze jak i w aucie. Tyle, że w tym drugim działają nieco większe siły z racji prędkości. Fizyki się nie oszuka :roll:
To był tylko przykład dla zobrazowania trudności w rozwiązaniach legislacyjnych problemu.
Już mam swoje wymarzone S80 :) Automat Forever :)

EXPERT - "Ktoś, kto ma coraz większą wiedzę, w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie absolutnie wszystko o niczym" - Niels Bohr

Awatar użytkownika
Biernik
VIP
VIP
Posty: 3793
Rejestracja: 2006-01-11, 08:17
VOLVO: XC70
Silnik: 2.5 T
KW/KM/NM: ----/210/----
Rok: 2004
Był na spocie: 20
Średnie spalanie: nie wiem
Przebieg: 103000
Lokalizacja: sosnowiec
Status: Offline
Kontakt:

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Biernik » 2010-07-02, 07:38

Jak by pijanych kierowców w momencie złapania wsadzali na miesiąc do paki, to by się nauczyli nie pić za kółkiem.
Urojenie jednej osoby to choroba psychiczna, Urojenie wielu to Religia

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-07-02, 08:26

_pawels_ pisze:nie mam prawa jazdy a więc i nie mam OC bo niby z jakiego powodu
No w zasadzie nie potrzebujesz.
_pawels_ pisze:Jako właściciel firmy mam flotę 10 aut (jestem ich właścicielem)
Nie wiem jak jest rozwiązana ta kwestia w UK, ale pewno jakaś odpowiedzialność spada na formę, może przedsiębiorstwa mają OC w UK, nie wiem - ale skoro np. rolnicy w PL mają obowiązkowe, to może i tam coś takiego jest. Ja miałem styczność tylko z osobami prywatnymi.
adamaz pisze:Taki system nie uderza w pijanych (którzy na ogół mają rzeczywiście zamroczenie alkoholowe) tylko w takich, którzy pozwolą sobie na piwo do obiadu (dotyczy to np. mnie: jadam głównie w knajpach i muszę potem odczekiwać aż wynik mi zejdzie poniżej normy co przy półlitrowej butelce zajmuje ok.15-20 min)
adamaz, masz wybór, możesz nie pić piwa do obiadu i jechać od razu.
Nie bierz tego osobiście, ale ja jednak jestem zwolennikiem tego, że jak się ma prowadzić to żeby nie pić nawet lampki wina, czy szklanki piwa. Więc nawet nie za bardzo mnie obchodzi czy mamy 0,2 czy 0,5, po prostu nie piję przed jazdą.
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

Awatar użytkownika
Kaleid
VOL
VOL
Posty: 487
Rejestracja: 2009-10-02, 12:07
VOLVO: Blitzen Benz
Silnik: Benz
KW/KM/NM: 200 hp /149.1 kW
Rok: 1909
Był na spocie: 3
Przebieg: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Status: Offline
Kontakt:

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Kaleid » 2010-07-02, 08:56

A kto Ci każe pić to piwo do obiadu? Niestety, na zlocie również widziałem ludzi, który po wypiciu Lecha, wsiedli w swoje V i pojechali rączo do domu. Ja jestem za tym, by wykształcić u ludzi pewne poczucie świadomości społecznej - piłeś? Nie jedź, nawet jeśli to "tylko jedno piwko, bo jedno piwko to nic złego...". Nie popieram jednak tego rodzaju karania, gdyż moim zdaniem do niczego to nie prowadzi.

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-07-02, 09:01

Kaleid pisze:Nie popieram jednak tego rodzaju karania, gdyż moim zdaniem do niczego to nie prowadzi.
Kaleid, jakoś karać trzeba i każde rozwiązanie będzie miało wady.

Ale jak chyba dochodzimy tu do wniosku najważniejsze jest, żeby kierowca na bani miał świadomość, że raczej go złapią, niż, że raczej go nie złapią. A najważniejsze, żeby umiał sobie wyobrazić, że może kogoś zabić lub pokaleczyć.
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

Awatar użytkownika
kubakamer
VO
VO
Posty: 153
Rejestracja: 2010-01-28, 08:48
VOLVO: 850
Silnik: 2.0 20V
Rok: 1994
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 11l./100km lpg
Przebieg: 290
Lokalizacja: Trójmiasto
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: kubakamer » 2010-07-02, 09:02

Moim zdaniem oprócz nowelizacji przepisów, powinno się mówić też o przestrzeganiu przepisów, które już istnieją. Co z tego, że kary są, skoro się ich nie wymierza lub wymierza się niekonsekwentnie?

Przykład 1: rok temu, sierpień. Chłopak jedzie 165km/h ulicą Chylońską w Gdyni, która jest wąska i przypomina raczej ulicę osiedlową. (mieszkańcy Trójmiasta chyba znają ten przypadek). To jest jego 4 czy 5 auto. Chłopak kilka razy podchodził do egzaminu na prawko, ale nie zdał. Dostał od tatusia opla z silnikiem 2,5 v6. Był pijany, nie chcę się mylić ale chyba ponad 2 promile. Z bocznej ulicy wyjechało auto, kierowca tego auta nie miał szans zauważyć opla pędzącego 165 km/h. Efekt - opel uderzyl w to auto i zginęło 3 braci. Kierowca uciekł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy a na miejsce wypadku przyszła jego mama twierdząc, że auto zostało skradzione.

Podsumowując: brak prawka, 165km/h na ograniczeniu do 50, pijany, zabił 3 osoby, uciekł.

Maksymalny wyrok za takie coś - 12lat. Tydzień temu zapadł wyrok. 10 lat i po 3/4 wyroku może sie ubiegac o wcześniejsze zwolnienie.

Pytanie: Co trzeba więc zrobić, żeby dostać 12 lat?


Przykład 2: Wczoraj z resztą opisywany w tv, w programie typu "Uwaga". Pani sędzia w Gdyni wyjeżdza z podporządkowanej ulicy. Zajeżdża drogę motocykliście, który ginie na miejscu. Świadkowie twierdzą, że jechal bardzo szybko i na tylnym kole. Wg policji, była to wina sędziny. Ale to nieważne, bo i tak pani sędzia zasłania się immunitetem i nie można jej oskarżyć ani do końca wyjaśnic sprawy.


Wniosek: w naszym kraju nie ma szacunku dla istniejącego prawa, a wśród niektórych przedstawicieli prawa brak jest nawet zasad etycznych/moralnych. Powinno się zacząć od pracy u podstaw, zmiany mentalności ludzi i konsekwentnie karać WSZYSTKICH.
Wolę Volvo

Awatar użytkownika
Kaleid
VOL
VOL
Posty: 487
Rejestracja: 2009-10-02, 12:07
VOLVO: Blitzen Benz
Silnik: Benz
KW/KM/NM: 200 hp /149.1 kW
Rok: 1909
Był na spocie: 3
Przebieg: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Status: Offline
Kontakt:

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Kaleid » 2010-07-02, 09:07

Oczywiście, że trzeba. Jednak powinien być to taki rodzaj kary, który jest:

-skuteczny
-resocjalizujący (nie wliczam w to patologii)

Ciekawym rozwiązaniem może być to, które w NY wprowadził Giuliani, a o którym wspomniała wyżej Barbasia. Bardzo często można przeczytać o kierowcach w stanie "po spożyciu", których złapano bez prawa jazdy. Bo ci ludzie, nie mają już nic do stracenia. Mieli zabrane prawo jazdy i dalej jeździli. Złodziei wsadzamy do paki, ale kiedyś ich wypuszczamy. Podobnie często robimy ze znacznie gorszym rodzajem przestępców. Uważam też, że każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Obecne przepisy nie są złe. Co z tego, skoro nie są przestrzegane. Same przepisy nie stanowią tu problemu. Problem jest w pewnych zachowaniach społecznych i akceptacji dla tych zachowań.
kubakamer pisze: Przykład 1: rok temu, sierpień. Chłopak jedzie 165km/h ulicą Chylońską w Gdyni, która jest wąska i przypomina raczej ulicę osiedlową. (mieszkańcy Trójmiasta chyba znają ten przypadek).
Znany bardzo dobrze, niejaki Sebastian B. Oblał kilka razy egzamin teoretyczny, co świadczy o jego totalnym lenistwie i olewczym stosunku do egzaminu, bądź też określa stan inteligencji tego gościa. Jednak drobna korekta: Sprawca jechał ulicą Chylońską, a jest to normalna droga. Do tego dość długa i prosta, to też wielu osiedlowych fafarachów testuje tam osiągi swoich maszyn.
Ostatnio zmieniony 2010-07-02, 09:23 przez Kaleid, łącznie zmieniany 1 raz.

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-07-02, 09:13

Czy choćby wszystkim znany przypadek pewnej bardzo dobrze pływającej gówniary która wyprzedzała sznur aut z raczej mocno nadmierną prędkością i w efekcie zabiła brata.
Dostała zawiasy, ok, nie twierdzę, że powinna zgnić w lochu, ale żeby np. odwieszenie wykonania kary za przestępstwo mogło być uzależnione od popełnienia zwykłego wykroczenia na drodze.

Wiadomo, że psychikę ma do końca życia obciążoną, nie zazdroszczę, kara gorsza od każdej innej.
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

Awatar użytkownika
kubakamer
VO
VO
Posty: 153
Rejestracja: 2010-01-28, 08:48
VOLVO: 850
Silnik: 2.0 20V
Rok: 1994
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 11l./100km lpg
Przebieg: 290
Lokalizacja: Trójmiasto
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: kubakamer » 2010-07-02, 09:27

Fakt. Choć ona akurat nie była pijana.

Kaleid napisał też o przyzwoleniu. Też fakt. Przeciez temu gówniarzowi z Gdyni tatuś kupił już któreś z kolei auto, razem z nim w tym aucie jechało kilku innych gówniarzy.
A brat pływaczki też chyba miał jakiś wpływ na to, jak ona jedzie.
Wolę Volvo

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-07-02, 09:32

kubakamer pisze:Fakt. Choć ona akurat nie była pijana.
No tak, nie mieści się w temacie, bardziej chodziło mi o nieuchronność kary. Nigdy nie byłem karany, nie wiem jak to jest, ale myślę, że z jednej strony kara w zawieszeniu może być mało oddziałująca na osoby, co do których powiedzmy recydywa jest mało prawdopodobna, z drugiej strony nie da się wszystkich złapanych przestępców, w tym pijanych kierowców posadzić za kraty.

A przyzwolenie jest. Sam Kaleid, napisał, że:
Kaleid pisze:na zlocie również widziałem ludzi, który po wypiciu Lecha, wsiedli w swoje V i pojechali rączo do domu
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

_pawels_
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 947
Rejestracja: 2009-04-20, 00:52
Imię: Pawel
VOLVO: S80
Silnik: B6304S3 2,9
KW/KM/NM: 204KM
Rok: 1999
Był na spocie: 10
Średnie spalanie: 12,76
Przebieg: 280
Lokalizacja: Świdnik
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: _pawels_ » 2010-07-02, 09:39

biernik pisze:Jak by pijanych kierowców w momencie złapania wsadzali na miesiąc do paki, to by się nauczyli nie pić za kółkiem.
Jeden by się nauczył, a drugi potraktował by to jako urlop :mrgreen: na nasz (podatników) koszt.
Więzienie nie jest rozwiązaniem moim zdaniem, trzeba by było kierować takich do przymusowej pracy i to nie lekkiej, łatwej i przyjemnej.
Już mam swoje wymarzone S80 :) Automat Forever :)

EXPERT - "Ktoś, kto ma coraz większą wiedzę, w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie absolutnie wszystko o niczym" - Niels Bohr

Awatar użytkownika
kubakamer
VO
VO
Posty: 153
Rejestracja: 2010-01-28, 08:48
VOLVO: 850
Silnik: 2.0 20V
Rok: 1994
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 11l./100km lpg
Przebieg: 290
Lokalizacja: Trójmiasto
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: kubakamer » 2010-07-02, 09:47

biernik pisze:Jak by pijanych kierowców w momencie złapania wsadzali na miesiąc do paki, to by się nauczyli nie pić za kółkiem.
Świetnie by to zadziałało np na wyżej sytuowanych "biznezmenów" czy polityków, pod warunkiem, że by się nie wykręcili od kary. Ciężkie prace fizyczne również wskazane. Natomiast w stosunku do już zdemoralizowanych należałoby wykombinować coś innego, co odpowiednio dotarłoby do tych kilku pozostałych szarych komórek w ich łepetynach.
Kaleid pisze:na zlocie również widziałem ludzi, który po wypiciu Lecha, wsiedli w swoje V i pojechali rączo do domu
Po właścicielach Volvinek spodziewałbym się wyższego poziomu inteligencji i większego szacunku dla prawa i innych użytkowników dróg. Nawet jedno piwo robi różnicę.
Wolę Volvo

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-07-02, 10:12

kubakamer pisze:Po właścicielach Volvinek spodziewałbym się wyższego poziomu inteligencji i większego szacunku dla prawa i innych użytkowników dróg. Nawet jedno piwo robi różnicę.
To o czym piszesz powinno dotyczyć właścicieli wszystkich aut, a ściślej wszystkich posiadaczy prawa jazdy, bo to z jednej strony uprawnienie, ale też zobowiązanie. Jak to w życiu zwykle.
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

NEMOXX
V
V
Posty: 23
Rejestracja: 2008-10-26, 13:23
VOLVO: S70
Silnik: 2,5 TDI
Rok: 0
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 6,5
Przebieg: 330000
Lokalizacja: GLIWICE
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: NEMOXX » 2010-08-20, 07:14

Swiadomosci nic nie zastapi. W firmie w ktorej pracuje obchodzi sie urodziny. Kiedys ile by sie wodki nie przynioslo, zawsze ale to zawsze braklo!!. Teraz przyniesiesz 1/2 l i bedzie stalo pol roku, bo nie ma komu wypic. Zabieranie samochodow niczego nie poprawi. Jak robilem prawko, w wieku 16 lat. zabrano nas na parking gdzie odstawiano auta powypadkowe. Nie bylo takiego obowiazku, ale prowadzacy kurs uznali ze to dziala lepiej na wyobraznie niz niejedna mowka. Bylo to blisko 30 lat temu, a ja nadal lubie czasem podejsc na taki parking.
I jeszcze jedno, drazni mnie zeby nie powiedziec wk..wia jak jakis posel traktuje mnie jak przyglupa, mowiac ze polacy nie potrafia sie napic. Ze nie moze byc tyak jak we francji gdzie lampka wina do obiadu jest norma. Jak juz polak to do obiadu musi sie upie...lic do nieprzytomnosci. Wybaczcie ale mimo iz jestem b krytyczny dla naszego spol. to jednak dostrzegam pozytywne zmiany.

Iwan
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 6130
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Imię: Lukasz
VOLVO: 940 kombi/ 740 sedan
Silnik: B230FK/M90 / B230F + ASB
KW/KM/NM: 99/135
Rok: 1996
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: ok. 12 L/100 km
Przebieg: 471000
Lokalizacja: Kraków (przybył z Hecznarowic)
Status: Offline

Re: Walka z pijanymi na drodze

Post autor: Iwan » 2010-08-20, 09:07

KARLLL pisze:Wybaczcie ale mimo iz jestem b krytyczny dla naszego spol. to jednak dostrzegam pozytywne zmiany.
Chyba masz rację, ale jednak w dalszym ciągu za dużo tego mamy. Nie wiem czy słyszałeś ostatnio o akcji policji na Podkarpaciu, gdzie jednego ranka od 5 do 8 godziny złapano bodajże 80 pijanych kierowców.
Polecam http://www.vw.krakow.pl , www.miastorowerow.pl , www.nusiu.pl
Było: volvo 940 D24TIC.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły”