Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bubuman
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 434
Rejestracja: 2008-08-21, 18:56
Imię: Lukasz
VOLVO: XC70 D5/ex 440,760,850,v70,v50
Silnik: 2.4
KW/KM/NM: 163
Rok: 2004
Był na spocie: 10
Średnie spalanie: 7
Przebieg: 370000
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: bubuman » 2009-08-01, 11:45

W proteście przeciwko wysokim cenom paliwa kierowcy z różnych miast chcą dziś zbojkotować stacje benzynowe Orlenu

Kierowcy chcą uderzyć w płocki koncern, bo jest najpotężniejszym graczem na rynku. I według nich to on powinien jako pierwszy obniżyć marże paliwowe. Orlen dysponuje jedną trzecią - 1803 - wszystkich stacji benzynowych w Polsce.

Pomysłodawcy akcji zamieścili swoje apele na forach największych polskich witryn i fanklubów różnych samochodowych marek. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki: "bojkot Orlenu".

"Ludzie, zróbmy coś w końcu! Nie dajmy się! To my, czyli klienci, mamy tu najwięcej do powiedzenia! Bojkot Orlenu 1 sierpnia to wspaniała akcja, tylko musi się to rozejść po internecie jak najdalej. Jeśli w koncernie zobaczą naszą mobilizację, zaczną się z nami liczyć" - piszą internauci. Jaka obniżka by ich zadowoliła? Nie podają konkretnych kwot, dziwią się tylko, że baryłka ropy jest znacznie tańsza niż przed rokiem, a mimo to ceny benzyny są prawie identyczne.

I dodają: dosyć niedawno angielskie BP miało taką samą sytuację jak polski Orlen. (...) Anglicy postanowili jednego dnia nie kupować na tej stacji paliw. Akcję nagłośnili, BP miało milionowe straty. Po tym bojkocie obniżyło ceny i zachowuje je na konkurencyjnym poziomie.

- Paliwowe marże detaliczne w porównaniu z innymi europejskimi krajami u nas są bardzo wysokie. Ok. dwóch tygodni temu wynosiły nawet ok. 50 gr na litrze benzyny - twierdzi Andrzej Szcześniak ekspert rynku paliw i gazu.

Średnia roczna marża detaliczna w Polsce to według niego 20-25 gr. W Niemczech wynosi 12-15 gr, jeszcze niższa jest we Francji, gdzie działa wiele stacji przy hipermarketach, które ostro tną ceny.

W powodzenie akcji Szcześniak jednak wątpi. Jego zdaniem protest polityki sprzedażowej koncernów paliwowych nie zmieni. Powód? Marża wyższa o jeden grosz na stacjach to aż 250 mln zł więcej wydanych przez kierowców w Polsce rocznie. Cztery grosze to już miliard.

Według Szczęśniaka skuteczniejsze od ogólnopolskich są kampanie lokalne integrujące miejscową społeczność. Tak jak swego czasu w Płocku, który choć jest matecznikiem Orlenu, straszy jednymi z najwyższych cen paliw w kraju.

Kierowcy całą kolumną zajeżdżali na stacje, tankowali minimalne ilości paliwa i płacili za nie groszami. Koncern się co prawda nie ugiął, ale część płocczan na dobre przestała się zaopatrywać na orlenowskich stacjach. Od tamtej pory ludzie coraz mocniej naciskają też na władze miasta w sprawie ściągnięcia stacji innych konkurencyjnych koncernów. Razem z nimi stanowczo zażądali tego lokalni parlamentarzyści i radni. Jednocześnie ratusz ruszył z kampanią reklamową stacji Komunikacji Miejskiej (spółki gminnej), która oferowała paliwo po cenach niższych niż stacje orlenowskie. Dzięki temu miała więcej klientów niż przed protestem.

A co o bojkocie sądzi Orlen? - Zastanawiam się tylko, czym sobie zasłużyliśmy, że bojkotowani będziemy akurat my, a nie inni dystrybutorzy - komentuje Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen. - Cena paliwa zależy od ceny ropy, kursów walutowych czy wysokości opodatkowania, a tego typu akcje na pewno nie zmienią żadnego z tych czynników - dodaje Piekarz.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami..

bigdickbuster
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 1797
Rejestracja: 2008-04-08, 20:07
VOLVO: kiedyś było 480/V40
Silnik: turbobenzyna i turbodezel
Rok: 0
Był na spocie: 4
Przebieg: 0
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: bigdickbuster » 2009-08-01, 12:02

Odpowiem jak Jasiu_Śmietana:

Bez sęsu...

Chociaż popieram rożne akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, ta niestety jest skazana na porażkę, chyba ,że każdy przesiadłby się na rower na miesiąc, wtedy może Orlen odczułby trochę taki protest...

Awatar użytkownika
bubuman
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 434
Rejestracja: 2008-08-21, 18:56
Imię: Lukasz
VOLVO: XC70 D5/ex 440,760,850,v70,v50
Silnik: 2.4
KW/KM/NM: 163
Rok: 2004
Był na spocie: 10
Średnie spalanie: 7
Przebieg: 370000
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: bubuman » 2009-08-01, 12:07

bigdickbuster pisze:Chociaż popieram rożne akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, ta niestety jest skazana na porażkę, chyba ,że każdy przesiadłby się na rower na miesiąc, wtedy może Orlen odczułby trochę taki protest...
bigdickbuster, niekoniecznie - nie chodzi o to aby nie tankować nigdzie tylko omijać stacje Orlenu, który jako pierwszy powinien obniżyć cenę - za nim musiałaby pójść konkurencja..

Jeżeli miałoby to rzeczywiście spowodować obniżkę cen paliw to jestem jak najbardziej ZA 8)
Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami..

Awatar użytkownika
cyrk
V
V
Posty: 62
Rejestracja: 2009-07-05, 13:06
Imię: Roman
VOLVO: xc70
Silnik: diesel
KW/KM/NM: 136/185/400
Rok: 2008
Był na spocie: 0
Przebieg: 275000
Lokalizacja: Słupsk
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: cyrk » 2009-08-01, 14:11

no ja już do końca życia na Orlenie nie zatankuję :P
http://www.gentlemen-racers.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

kabzik
VOL
VOL
Posty: 365
Rejestracja: 2008-07-20, 14:00
VOLVO: by³o 440
Silnik: 1.8 Benzin
KW/KM/NM: 66KW
Rok: 1994
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 8 benzin / 11 lpg
Przebieg: 338
Lokalizacja: Gniezno / Poznań
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: kabzik » 2009-08-02, 10:42

nodobra.. cena ropy byla wyzsza, ale dolar z tego co pamietam byl tanszy. czyli na jedno wychodzi :P

Awatar użytkownika
mari42
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 230
Rejestracja: 2007-11-25, 18:24
VOLVO: V70/ Volvo440
Silnik: 2,4/ 1,8
KW/KM/NM: jeszcze s± i ci±gn± jak szalone
Rok: 2001
Był na spocie: 5
Średnie spalanie: 9.2/8,8
Przebieg: 255
Lokalizacja: Żagań/Vaasa Finland
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: mari42 » 2009-08-03, 11:03

Powiem tak:ORLEN to jedna z droższych stacji.Zastanawia mnie natomiast rozpiętość cen na ORLENACH.Ostatnio przejechałam Polskę z pd-zachodu (lubuskie) na pn-wschód(Suwałki).
Ceny między zachodem a wschodem są od 4,97 zł,(pb 98) na zachodzie i 4,68zł,(Gniezno) po 4,59 zł, w Suwałkach.Wyższych cen niż w lubuskiem nigdzie nie widziałam.
Jednak poza ORLENEM i SHELL'em boję się tankować na innych stacjach,ponieważ raz już miałam problem z autem z racji tańszego paliwa.
Tak więc ponarzekać mogę jedynie,a tankować i tak się trzeba. :twisted:
Jeżeli myślisz, że rozumiesz już, lub kiedykolwiek zrozumiesz wszystko -
to znaczy , że zwariowałeś już!!!

Awatar użytkownika
Mithror
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 678
Rejestracja: 2006-05-26, 11:54
Imię: Przem
VOLVO: v40 + s80
Silnik: 2.0T + 2.5T
KW/KM/NM: 165 + 210
Był na spocie: 3
Średnie spalanie: idealne
Przebieg: 0
Lokalizacja: Małkowo
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: Mithror » 2009-08-03, 11:15

Ja nie taknuję na orlenie praktycznie nigdy, bo nie mam po drodze :) Jednak gdybym tankował to bym dzisiaj tego nie zrobił, jak odczują skutki to może da im to do myślenia, jak nie teraz to przy następnych takich protestach. Bo faktycznie ceny wysokie, podczas gdy na Auchan mam ropę tanszą o 30gr.
Where dark and light don't differ...

now S80, 2.5T, LPG, 2006r. (210KM)
now V40, 2.0T, LPG, 2001r. (165KM)
ex 945, 2.4TD, 1991r. (108KM)
ex V70, 2.5TDI, 98r. (170 KM chip)
ex V440, 1.8i, LPG, 94r. (90KM)

bbc
VO
VO
Posty: 344
Rejestracja: 2008-04-12, 22:22
Imię: Przemek
VOLVO: s60
Silnik: 2.4D5
KW/KM/NM: 163
Rok: 2002
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 6,9
Przebieg: 229000
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: bbc » 2009-08-03, 14:14

ja prywatnie nie tankuje na Orlenie nigdy (no chyba, ze juz susza w zbiorniku to kilka litrow - przez ostatnie 2 lata w sumie ~7l). niestety sluzbowo musze tankowac na Orlenie (firma ma karty floty).
bardzo popieram wszelkie akcje obywatelskiego nieposluszenstwa, ale nie wierze w skutecznosc tej. jak ktos nie zatankuje dzis to zatankuje jutro albo zatankowal wczoraj. orlen wyjdzie na to samo w skali miesiaca. gdyby ludzie zminili stacje i tankowali na innych to moglo by odniesc skutek, ale inaczej, czarno to widze.
niemniej jednak przylaczam sie do protestu i parafrazujac inz. Mamonia - ja nie tankuje na Orlenie, a szczegolnie nie tankuje w trakcie protestu. ;)

Awatar użytkownika
Ola
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 242
Rejestracja: 2009-06-09, 12:11
Imię: Ola
VOLVO: s60
Silnik: 2,0 T5
Rok: 2014
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: Świecie
Status: Offline
Kontakt:

Re: Internauci nawołują - dziś nie tankuj w Orlenie

Post autor: Ola » 2009-08-03, 18:20

Ja nie tankuję na Orlenie, tankuję na BP, mniejsze stacje odpadają, ze względu na to, że np. tankowałam do Hondy gaz i do zbiornika 34 litry weszło 37, w całym rozrachunku wychodzi na to samo :?
Przynajmniej słońce jest zawsze za darmo...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”