smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Zablokowany
adi77
V
V
Posty: 7
Rejestracja: 2016-10-24, 09:21
Imię: adrian
VOLVO: xc70
Silnik: 2500
KW/KM/NM: 210
Rok: 2007
Przebieg: 200000
Status: Offline

smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: adi77 » 2017-06-12, 10:35

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... Id,2404400" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
wiewiorka2
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 29
Rejestracja: 2015-04-29, 13:20
Imię: marta
VOLVO: XC70
Silnik: T6 Polestar
Rok: 2015
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 12
Przebieg: 110000
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: wiewiorka2 » 2017-06-12, 11:05

A jakie wnioski mieliby wyciągnąć? Wnioski możemy wyciągnąć my. Fizyki się nie oszuka, ale można przynajmniej dbać o dzieci, zapinać je porządnie pasami, jak najdłużej wozić w fotelikach, porządnie zamontowanych i zapiętych, markowych, przetestowanych. Tutaj dzieci były już raczej za duże do wożenia tyłem, ale przynajmniej do 4 roku życia tak jest najbezpieczniej.
Kupujemy porządne i stosunkowo drogie w utrzymaniu auta i nie szkoda nam na to kasy, to nie żałujmy na bezpieczeństwie własnych dzieci. Tyle możemy zrobić, bo jak widać przepisowa jazda, bezpieczny samochód, nie uratują nas przed innymi użytkownikami dróg.

A propos powyższego artykułu, to Szwedzi nie odkupili wraku także dlatego, że bez siedzeń, które zabezpieczyła prokuratura, dalsze badanie wraku nie miałoby to już sensu - taką informację dostałam od pana PR Managera VCP.

Shiryu
V
V
Posty: 49
Rejestracja: 2016-10-29, 20:58
Imię: Shiryu
VOLVO: xc90 (US)
Silnik: 3.2
KW/KM/NM: 243 KM
Rok: 2010
Przebieg: 122
Lokalizacja: Podlaskie
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: Shiryu » 2017-06-12, 11:27

No właśnie o te siedzenia chodzi. Okazuje się, że korzystanie z wbudowanych podwyższeń nie jest dobrym pomysłem... delikatnie mówiąc :/

Awatar użytkownika
wiewiorka2
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 29
Rejestracja: 2015-04-29, 13:20
Imię: marta
VOLVO: XC70
Silnik: T6 Polestar
Rok: 2015
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 12
Przebieg: 110000
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: wiewiorka2 » 2017-06-12, 11:56

Pewnie wszystko zależy - na dłuższą trasę - na pewno nie jest to dobry pomysł, ale w awaryjnej sytuacji na pewno jest to lepsze niż brak fotelika lub latający po całym siedzisku kanapy poddupnik ze styropianu. Trzeba patrzeć na dziecko, czy nie jest za niskie, za drobne, czy pasy przebiegają poprawnie, czy w trakcie jazdy nie próbuje się z nich uwolnić w jakiś sposób. Tak samo jak jest ryzyko że dziecko zaśnie w aucie, to brak zagłówka, żeby oprzeć spadającą na bok głowę jest raczej słabym pomysłem.

Pisałam tutaj kiedyś o badaniu właśnie badaczy Volvo, że taki podnoszony z siedzenia fotelik może być korzystny przy starszych dzieciach (powyżej 6 lat, jeśli dobrze pamiętam), bo z badań jakie przeprowadzili, większe dzieci siedzące w pełnym foteliku częściej w trakcie jazdy odchylały się od oparcia, żeby np. coś podnieść, zobaczyć, bo zagłówek fotelika im to zasłaniał. W takiej sytuacji samo wyższe siedzisko, bez zagłówka, miało ten plus, że dziecko siedziało spokojniej (bo więcej widziało i nie musiało się wiercić, żeby mieć lepszy widok) i w bardziej optymalnej pozycji z punktu widzenia działania pasów bezpieczeństwa. Ale to wszystko właśnie przy założeniu, że dziecko nie spało, było wystarczająco duże, pasy były poprawnie zapięte i przeprowadzone po ciele, a dziecko było na tyle mądre, żeby siedzieć spokojnie.

Ogólnie mamy dość niską świadomość jak bezpiecznie przewozić własne dzieci i jak jest to ważne. Mało jest akcji edukacyjnych z tym związanych, a biorąc pod uwagę, że jak my sami byliśmy dziećmi, to o fotelikach mało kto słyszał, to dużo obecnych rodziców też wychodzi z założenia, że "ja przeżyłem bez fotelika, to moje dziecko tak samo przeżyje". Wiedzę trzeba zdobywać na własną rękę, a mało wiarygodnych źródeł jest tak dużo i są tak sprzeczne, że łatwo się pogubić. Przepisy raczej też niespecjalnie pomagają ("Gdy samochodem jedzie troje dzieci, dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może zajmować obok nich miejsce bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa"!!!).

gieniu
V
V
Posty: 43
Rejestracja: 2010-08-25, 19:57
Imię: gieniu
VOLVO: V60
Silnik: D4204T4
KW/KM/NM: seria
Rok: 2017
Był na spocie: 1
Średnie spalanie: < 5.5
Przebieg: 1
Lokalizacja: Wlkp.
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: gieniu » 2017-06-12, 12:33

Też mam dzieci, nieco tylko starsze, od dawna jeżdżą bez fotelików/podstawek, z tym że są duże jak na na swój wiek, często też w dalszej trasie zdarza im się wiercić się czy zdrzemnąć, wówczas "trzymanie" przez pasy nie jest optymalne,
najgorzej, że jak widać spokojna jazda i bezpieczny samochód niczego nie gwarantuje, a nawet jak wynika z treści - w tym wypadku być może skutki były mniejsze dla nich, gdyby ich prędkość była większa,
przykre, współczucia :-<

Awatar użytkownika
nurek
VOLVO
VOLVO
Posty: 1260
Rejestracja: 2012-12-17, 10:19
Imię: Pawel
VOLVO: XC90II B5 diesel
Silnik: D420T2
KW/KM/NM: 235+14KM
Rok: 2021
Przebieg: 22222
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: nurek » 2017-06-12, 14:06

Shiryu pisze:No właśnie o te siedzenia chodzi. Okazuje się, że korzystanie z wbudowanych podwyższeń nie jest dobrym pomysłem... delikatnie mówiąc :/
Ale nigdzie w artykule nie jest jasno powiedziane że dzieci w Volvo jechały na fabrycznych podwyższeniach. Na zdjęciu nr 7 też nie dopatrzyłem się tego rozwiązania (no chyba że się "samo" zamknęło w wyniku wypadku albo ktoś je wcisnął w "międzyczasie"). Jedynie zarekwirowanie przez prokuraturę foteli może na to wskazywać.
pozdrawiam,
Paweł
Obrazek Snovit
Obrazek Brandbil
Moje Volvo: Volvo XC90 II R-design
Moja Zabawka BMW 435i cabrio

Shiryu
V
V
Posty: 49
Rejestracja: 2016-10-29, 20:58
Imię: Shiryu
VOLVO: xc90 (US)
Silnik: 3.2
KW/KM/NM: 243 KM
Rok: 2010
Przebieg: 122
Lokalizacja: Podlaskie
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: Shiryu » 2017-06-12, 14:22

:oops:
Mój błąd, rzeczywiście nie ma tam nawet sugestii, że mowa o fabrycznych podwyższeniach.

Awatar użytkownika
Powolniak
V
V
Posty: 119
Rejestracja: 2011-10-02, 19:08
Imię: Lukasz
VOLVO: S60
Silnik: 2.4
KW/KM/NM: 93/126
Rok: 2006
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 6
Przebieg: 168000
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: Powolniak » 2017-06-12, 14:53

wiewiorka2 pisze: Ogólnie mamy dość niską świadomość jak bezpiecznie przewozić własne dzieci...jak my sami byliśmy dziećmi, to o fotelikach mało kto słyszał, to dużo obecnych rodziców też wychodzi z założenia, że "ja przeżyłem bez fotelika, to moje dziecko tak samo przeżyje".
Dokładnie, zgadzam się z Tobą w 100%. Tym bardziej, że w kilkadziesiąt lat temu mieliśmy jak to się mówi "kilka samochodów w powiecie" a średnia prędkość podróżna oscylowała w granicach 60-70 km/h.

Awatar użytkownika
wiewiorka2
Miss Volvo
Miss Volvo
Posty: 29
Rejestracja: 2015-04-29, 13:20
Imię: marta
VOLVO: XC70
Silnik: T6 Polestar
Rok: 2015
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 12
Przebieg: 110000
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: wiewiorka2 » 2017-06-12, 15:14

Powolniak pisze:
wiewiorka2 pisze: Ogólnie mamy dość niską świadomość jak bezpiecznie przewozić własne dzieci...jak my sami byliśmy dziećmi, to o fotelikach mało kto słyszał, to dużo obecnych rodziców też wychodzi z założenia, że "ja przeżyłem bez fotelika, to moje dziecko tak samo przeżyje".
Dokładnie, zgadzam się z Tobą w 100%. Tym bardziej, że w kilkadziesiąt lat temu mieliśmy jak to się mówi "kilka samochodów w powiecie" a średnia prędkość podróżna oscylowała w granicach 60-70 km/h.
O to chodzi. Niestety o tym nie wszyscy już pamiętają, a sytuację zmienia to diametralnie.

PrzemekNF
V
V
Posty: 84
Rejestracja: 2015-05-01, 12:02
Imię: Przemek
VOLVO: V 70
Silnik: 2.0T AUT
KW/KM/NM: 132KW/180PS
Rok: 2002
Przebieg: 220000
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: PrzemekNF » 2017-06-12, 20:39

A co tam o fotelikach, czy innych zabezpieczeniach - dla mnie to idiota kierował autem, bo kto wyprzedza kolumnę pojazdów z autem załadowanym po dach dziećmi ? no tylko debil.

Przy dużych prędkościach nie istnieje pojęcie definicji auta bezpiecznego ! Pamiętam jak zginęła księżna Diana, jechali najnowocześniejszym w ówczesnym czasie Mercedesem Brabus - i nic to nie pomogło przy zderzeniu z filarem mostu.

Awatar użytkownika
KeyJey
VOLV
VOLV
Posty: 612
Rejestracja: 2013-05-07, 17:45
Imię: Piotr
VOLVO: XC90 V8 Heico / C30 T5 R-Desig
Silnik: B8444S / B5254T7
KW/KM/NM: 315/440 230/320
Rok: 2010
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 20
Przebieg: 0
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: KeyJey » 2017-06-12, 20:43

PrzemekNF pisze:A co tam o fotelikach, czy innych zabezpieczeniach - dla mnie to idiota kierował autem, bo kto wyprzedza kolumnę pojazdów z autem załadowanym po dach dziećmi ? no tylko debil.

Przy dużych prędkościach nie istnieje pojęcie definicji auta bezpiecznego ! Pamiętam jak zginęła księżna Diana, jechali najnowocześniejszym w ówczesnym czasie Mercedesem Brabus - i nic to nie pomogło przy zderzeniu z filarem mostu.
Który według jednego z kierowców hotelu powinien dawno zostać zezłomowany ze względu na "budżetowe" naprawy i niebezpieczeństwo dla życia pasażerów.
Oczywiście nic nie zastąpi mózgu ale to nie tylko mózg kierowcy ale też "szefa floty" ma znaczenie. Kierowca dostaje narzędzie do pracy, które może być w różnym stanie. Ciekawe ilu z właścicieli Volvo sprawdza regularnie stan płynu hamulcowego na zawartość wody w układzie. :roll:
Było : 440 1.7 / S80 2.5 TDI / XC90 D5 / C70 Cabrio 2.0 LPT / S60R / V70R / XC40 T5
Jest:
1 - XC90 V8 Hydra Executive by Heico & H&R - Sprzedany
2 - C30 T5 R-Design AWD - Czarne Heico
3 - S80 V8 Executive

Awatar użytkownika
zenek30
VOLV
VOLV
Posty: 626
Rejestracja: 2007-09-02, 08:50
Imię: M
VOLVO: S60
Silnik: 2,5T AWD
KW/KM/NM: 210 KM
Rok: 2006
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: Radom
Status: Offline
Kontakt:

Re: smutno czytać....jakie wnioski wyciągną szwedzi?/

Post autor: zenek30 » 2017-06-13, 11:12

tu macie 12 stron dyskusji w tym bardzo smutnym temacie:
http://www.volvoforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=110594" onclick="window.open(this.href);return false;

Zablokowany

Wróć do „Newsy”