Re: Co to jest T.I.R ?

Dział dla miłośników jak i użytkowników VOLVO wagi ciężkiej.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
V 940 TD
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-11, 16:39
Rok: 0
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: V 940 TD » 2006-03-11, 21:46

Ponizej wszelkie wyjsnienia co oznacza slowo TIR. :D :: TIR :: Nazwa weszla na stale do naszego slownika lecz malo kto wie co ona oznacza .

Sporo osób utożsamia z ta nazwa wszelkie samochody ciężarowe służace do transportu. Tymczasem skrót TIR pochodzacy od pierwszych liter słów Internationale des Transports Routiers (Międzynarodowy Transport Drogowy), ułożonych w innej kolejnosci nie jest nazwa ani pojazdu ani też organizacji czy przedsiębiorstwa. TIR jest konwencja celna dotyczaca międzynarodowego przewozu ładunków z zastosowaniem specjalnych dokumentów tzw. karnetów TIR. Celem międzynarodowych porozumień było ułatwienie tranzytu celnego towarów. Konwencję TIR stosuje się do przewozu towarów bez przeładunku przez jedna lub kilka granic, od wyjsciowego urzędu celnego jednej Umawiajacej się Strony do docelowego urzędu celnego innej Umawiajacej się Strony lub tej samej Umawiajacej się Strony, w pojazdach drogowych, zespołach pojazdów lub w kontenerach, jeżeli jaka częsć przewozu między rozpoczęciem i zakończeniem operacji TIR jest wykonywana przez transport drogowy. Możliwe jest również wykonanie przewozu pod osłona karnetu TIR zaczynajacego się i kończacego się w tym samym państwie jeżeli trasa przebiegać będzie przez terytorium obcego państwa. Konwencja TIR zwalnia ładunek od odprawy celnej w punktach granicznych pod następujšacymi warunkami:

a) przejazd musi się odbywać tylko okresllona lub zaakceptowana przez władze celne trasa;
b) pojazd musi posiadać swiadectwo zdolnosci technicznej dopuszczajace do międzynarodowego przewozu drogowego pod zamknięciem celnym;
c) władze celne kraju wysyłki musza zaopatrzyć skrzynię ładowna samochodu w plomby celne, które sa sprawdzane przez władze celne na granicy; zaplombowany ładunek traktowany jest jako tzw. przesyłka celna, tj. nie może wejsć do obrotu w kraju, do którego nie jest przeznaczony. Międzynarodowy przewóz drogowy pod osłona konwencji TIR i pod zamknięciem celnym w pojazdach drogowych, w zespołach pojazdów lub kontenerach nie powinien podlegać kontroli celnej w przejsciowych urzędach celnych, jednak w celu uniknięcia nadużyć władze celne moga w przypadkach podejrzenia o nieprawidłowosci, przeprowadzać w danych urzędach kontrole towarów. Inaczej mówiac, plomby nałożone na pojazd w kraju nadania winny być zdjęte dopiero w państwie docelowym, jeżeli oczywiscie towar jest wpisany do karnetu TIR a pojazd oznakowany charakterystycznymi niebieskimi tablicami z białymi literami TIR. Władze celne zdecydowanej większosci krajów tranzytowych respektuja ustalenia konwencji, dokonujac rewizji pojazdu jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Komitet Administracyjny Konwencji TIR powierzył prowadzenie wszelkich spraw z nia zwiazanych Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego IRU z siedziba w Genewie.

Karnety TIR to faktycznie karnety o trochę większym niż A-4 wymiarze(chodzi o długosć) z różnego rodzaju zabezpieczeniami które stanowia poważny dokument tak jak druk scisłego zarachowania.

Umieszczanie tabliczki TIR na samym ciagniku jest bzdura i jest KARANE mandatem przez policje , bowiem sam ciagnik nie przewozi ładunku. Jeżeli poruszamy się samym ciagnikiem , bo naczepę zostawilismy odpięta tabliczka TIR winna być zasłonięta, zdjęta lub przekreslona czarna tasma. PROSZĘ O NIE MÓWIENIE NA ZWYKŁA CIĘŻARÓWKE TIR BO TAK SIE NIE POWINNO MÓWIĆ I OWA NAZWA (TIR) POWINNA ZNIKNAĆ Z NASZEGO POWSZECHNEGO JĘZYKA. Przyklad : TO NIE JEST TIR !!! :DD Obrazek :DD

Awatar użytkownika
wilson
Administrator
Administrator
Posty: 3641
Rejestracja: 2006-01-10, 23:40
Imię: Bodzio
VOLVO: Było 960 / S80 II / XC60
Silnik: B6304S / D5244T4/ B6324S5
KW/KM/NM: 150/204/267 136/185
Rok: 2007
Był na spocie: 60
Średnie spalanie: 10
Przebieg: 311000
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: wilson » 2006-03-11, 22:13

A co z TIRówkami ?? To jak je trzeba nazywać ?? :mrgreen: Bo conieco akurat o tym wiedziałem :D
:pisz:

Niedostępny do odwołania...

http://www.paradavolvo.pl" onclick="window.open(this.href);return false; 523 z 570
1:44 " onclick="window.open(this.href);return false;

:) Volvo 960 - zazdrość w oczach sąsiadów! :)

Prezesowóz - "Bo Volvo to nie Ałdi, nie stoi na każdym winklu"

"Sześć cylindrów mnie napędza chociaż w domu głód i nędza"

Awatar użytkownika
diverek
VIP
VIP
Posty: 2176
Rejestracja: 2006-02-16, 09:01
Imię: Przemo
VOLVO: V70
Silnik: 2,5 TDI
KW/KM/NM: 140 KM
Rok: 1997
Był na spocie: 9
Przebieg: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: diverek » 2006-03-11, 22:17

A kiedyś długo z kolesiem się głowiłem co ten skrót oznacza. Teraz wysyłam mu linka do tego postu i już
Pozdrawiam
Przemo
"Gdyby Bóg popierał przedni napęd to ludzie chodziliby na rękach..."
http://republika.pl/diverek/wolf.jpg

Awatar użytkownika
Biernik
VIP
VIP
Posty: 3793
Rejestracja: 2006-01-11, 08:17
VOLVO: XC70
Silnik: 2.5 T
KW/KM/NM: ----/210/----
Rok: 2004
Był na spocie: 20
Średnie spalanie: nie wiem
Przebieg: 103000
Lokalizacja: sosnowiec
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: Biernik » 2006-03-11, 22:22

ale potocznie tir zostanie tirem dla kazdego.
Urojenie jednej osoby to choroba psychiczna, Urojenie wielu to Religia

Awatar użytkownika
V 940 TD
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-11, 16:39
Rok: 0
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: V 940 TD » 2006-03-11, 23:06

Pewnie slowo "tir" juz tak zostanie poniewaz za bardzo weszlo do naszego slownika, a co do slowa "tirowka" to rowniez jest to przesadzone, poniewaz wystarczy popatrzec kto korzysta z uslug owych panienek. :P W wiekszosci nie sa to kierowcy ciezarowek lecz aut osobowych ale ....... :-) Obrazek

Catalabama
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: Catalabama » 2006-06-08, 18:37

V 940 TD pisze:wystarczy popatrzec kto korzysta z uslug owych panienek. W wiekszosci nie sa to kierowcy ciezarowek lecz aut osobowych
Dokładnie :) Chyba, że na parkingach większych, gdy owe panie chodzą od drzwi do drzwi proponując cosik :lol:

Awatar użytkownika
Swedol
Moderatorzy
Moderatorzy
Posty: 4650
Rejestracja: 2006-06-18, 10:46
Imię: Jacek
VOLVO: V70 '97 TDI Automat
Silnik: 2,5 TDI
KW/KM/NM: 103/140/290
Rok: 1997
Był na spocie: 44
Przebieg: 400000
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: Swedol » 2006-07-01, 21:40

V940 TD jesteś wielki. Tak obszernego wyjaśnienia skrótu T.I.R. dawno nie czytałem. Podejrzewam cię o jakieś powiązania z tematem.

Nie jestem jakiś strasznie wiekowy ale rozstałem się z ciężarówkami zwanymi przez gmin TIR-ami już ponad 5 lat temu. Gdy zaczynałem tą przygodę na szlakach Europy jeszcze nie całkiem zjednoczonej (a ściśle mówiąc podzielonej Murem B.) to skrót T.I.R. oznaczał dla mnie i moich kompanionów :
TRANSPORT I ROZRYWKA .
Transportu było tyle ile musiało być natomiast Rozrywki pod dostatkiem każdego wieczoru.

Niestety po latach walki z przeciwnościami losu oraz policjami wszelkich bander moja domowa Rada Nadzorcza w postaci Księżnej Małżonki spieszyła mnie i teraz prowadze nędzny żywot lokalnego kierowcy (zasięg max 20 km).

[ Dodano: 2006-07-01, 21:47 ]
wilson pisze:A co z TIRówkami ?? To jak je trzeba nazywać ?? :mrgreen: Bo conieco akurat o tym wiedziałem :D
W związku z proponowaną przez V 940 TD zmianą nazewnictwa transportu drogowego podaję do ogólnej wiadomości zamienne miano Pań wspomagających kierowców różnego kalibru:
1. czarne stopy
2. ssaki leśne
3. dorożnyj inżynier

Jeśli o mnie chodzi to pkt 2. jest ok.
Swedol Swedolowicz Swedolski
Водка - не женщина, должна быть холодной
Powiadają, że używanie szukajki obcina paluchy, porywa dzieci i odmóżdża, ale to chyba bzdura.
Stara ludowa prawda - wyślij głupka po flaszkę to przyniesie jedną.

Awatar użytkownika
Jacoos
VIP
VIP
Posty: 4578
Rejestracja: 2006-05-03, 18:06
VOLVO: 855 T-5
Silnik: 2.0
KW/KM/NM: 155/210/300
Rok: 1994
Był na spocie: 23
Przebieg: 0
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: Jacoos » 2006-07-01, 23:23

swedol pisze:ssaki leśne
Dawno nie słyszałem tak trafnego określenia czegokolwiek. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jestem pod wrażeniem i tarzam się ze śmiechu.

Awatar użytkownika
wilson
Administrator
Administrator
Posty: 3641
Rejestracja: 2006-01-10, 23:40
Imię: Bodzio
VOLVO: Było 960 / S80 II / XC60
Silnik: B6304S / D5244T4/ B6324S5
KW/KM/NM: 150/204/267 136/185
Rok: 2007
Był na spocie: 60
Średnie spalanie: 10
Przebieg: 311000
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: wilson » 2006-07-05, 20:10

2. ssaki leśne
Trzeba to jak najszybciej wprowadzić w życie :lol:
:pisz:

Niedostępny do odwołania...

http://www.paradavolvo.pl" onclick="window.open(this.href);return false; 523 z 570
1:44 " onclick="window.open(this.href);return false;

:) Volvo 960 - zazdrość w oczach sąsiadów! :)

Prezesowóz - "Bo Volvo to nie Ałdi, nie stoi na każdym winklu"

"Sześć cylindrów mnie napędza chociaż w domu głód i nędza"

orte
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: orte » 2006-07-06, 02:39

wilson, to już dawno jest nawet na mapie naniesione ;-)

http://poi.mobilne.net/?strona=punkty&etap=lista&id=318" onclick="window.open(this.href);return false;

esilon
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: esilon » 2006-08-28, 10:43

V 940 TD pisze:Tymczasem skrót TIR pochodzacy od pierwszych liter słów Internationale des Transports Routiers (Międzynarodowy Transport Drogowy), ułożonych w innej kolejnosci
a ja myslałem zawsze że kolejność jest prawidłowa a skrót z ang. TRANSPORT INTERNATIONAL ROAD :D

artekmich29
V
V
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-17, 18:13
VOLVO: V40
Silnik: 1,9
Rok: 0
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: szydłowiec
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: artekmich29 » 2008-02-24, 05:24

kolego tak sie sklada ze ja czesto jezdze pod "tirem" i w 99%masz racje. Tylko nie odnosnie tej tablicy ze nie ma byc na ciagniku. Jedz do francji i zobaczysz ze douana nie otworzy ci karnetu ja nie bedziesz mial tabliczki na samochodzie, poniewaz jest drugi przepis ze ma byc on w miejscu widocznym a umieszczajac go na naczepie z przodu nie bardzo bedzie widoczny

Awatar użytkownika
dz0rdasz
VIP
VIP
Posty: 1359
Rejestracja: 2006-08-06, 00:14
Imię: Robert
VOLVO: S70 i Volvo BL-71 2007r.
Silnik: 2500 LPG
KW/KM/NM: 106/144/206
Rok: 1997
Był na spocie: 7
Średnie spalanie: 10,5
Przebieg: 382000
Lokalizacja: Młochów
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: dz0rdasz » 2008-02-24, 09:28

artekmich29 pisze:kolego tak sie sklada ze ja czesto jezdze pod "tirem" i w 99%masz racje. Tylko nie odnosnie tej tablicy ze nie ma byc na ciagniku. Jedz do francji i zobaczysz ze douana nie otworzy ci karnetu ja nie bedziesz mial tabliczki na samochodzie, poniewaz jest drugi przepis ze ma byc on w miejscu widocznym a umieszczajac go na naczepie z przodu nie bardzo bedzie widoczny
Artekmich29 :? Tak sobie to czytam i czytam , i bez urazy ale mam wrażenie jakbyś był w śpiączce kilka lat.
Nie piszę poprawnie po Polsku :-)

artekmich29
V
V
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-17, 18:13
VOLVO: V40
Silnik: 1,9
Rok: 0
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: szydłowiec
Status: Offline
Kontakt:

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: artekmich29 » 2008-02-24, 21:15

czemu? Poprostu sa urzedy we francji gdzie tablice T.I.R. musisz miec z przodu auta w widoczny miejscu

siwol
V
V
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-13, 18:55
VOLVO: Volvo V40
Silnik: 1.9 TD
Rok: 0
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: siwol » 2008-03-13, 19:02

BO to sie wlasnie wzielo od tego ubezbieczenia Tir

Awatar użytkownika
ziomek
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 683
Rejestracja: 2007-03-19, 15:43
Imię: Michal
VOLVO: S70 LPT
Silnik: 2.4 TURBO
KW/KM/NM: 193
Rok: 1997
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 14
Przebieg: 308000
Lokalizacja: Wrocław
Status: Offline

Re: Co to jest T.I.R ?

Post autor: ziomek » 2008-03-16, 16:41

Dla kierowców ze wschodu T.I.R. oznacza Trasa I Remont :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „VOLVO Trucks”