Strona 1 z 1
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 10:30
autor: wegier
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 10:55
autor: Hermogenes
Nic ciekawego dziennikarze nie odkryli. Energia elektryczna nie płynie kablem do samochodu, więc można ją tylko oszacować; a to niesie błędy. Pozdrawiam Hermogenes
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 11:26
autor: wegier
Hermogenes pisze: ↑2026-03-07, 10:55
Energia elektryczna nie płynie kablem do samochodu, więc można ją tylko oszacować; a to niesie błędy
"Niechlubny rekordzista przekłamywał wyniki aż o 37% na niekorzyść właściciela pojazdu" przypadek? nie sądzę.
Tym bardziej, że w Polsce za poprawność odczytu odpowiada jedynie sam właściciel stacji i tylko on je kontroluje. Co niestety daje znacznie szersze pole do nadużyć, niż wadliwe stacje w Wielkiej Brytanii...
a np dystrybutory na stacjach paliw są legalizowane i kontrolowane przez odpowiednie instytucje
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 13:29
autor: carlo497
Swoją drogą przekłamany odczyt ładowania zweryfikujesz w 10 sekund porównując je z danymi z samochodu. Samodzielne wyłapanie dystrubutora, który przekłamuje jest znacznie trudniejsze.
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 13:44
autor: wegier
carlo497 pisze: ↑2026-03-07, 13:29
przekłamany odczyt ładowania zweryfikujesz w 10 sekund porównując je z danymi z samochodu
w przypadku rozbieżności która wartość jest uznawana za poprawną przy reklamacji?
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 13:55
autor: carlo497
wegier pisze: ↑2026-03-07, 13:44
w przypadku rozbieżności
Po prostu kontaktujesz się z firmą i pytasz co zamierzają z tym fantem zrobić. W razie niepowododzenia kończysz współpracę z tą firmą i przy okazji wrzucasz posta z przestrogą na forum. A nóż się okaże, że nie jesteś jedyny i wtedy już może wjechać UOKiK.
A forum o autach elektrycznych jest dość specyficzne. Masa ludzi robi tam głęboki wgląd w statystyki więc na serio można by było wtedy wiele zdziałać.
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 14:00
autor: wegier
carlo497 pisze: ↑2026-03-07, 13:55
Po prostu kontaktujesz się z firmą i pytasz co zamierzają z tym fantem zrobić
właśnie się dowiedziałęm, że rozbieżności rzędu 10-15% w szybkich ładowarkach DC jest uznawane za normalne a w przypadku skrajnych temp rozbieżność może sięgać 20-25%
w skali roku nieźle są strzyżeni posiadacze elektryków

podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-07, 14:29
autor: carlo497
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest całkowicie odwrotnie. Straty na AC są tym większe im mniejszy prąd jest na ładowarce. Na DC wychodziło około 95% sprawności, ale zdarzało się i 101%
Te skrajne temperatury, to co to właściwie jest? Liczymy tu grzanie ogniw czy co?
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 10:08
autor: Seti_1
Pytanie jak liczony jest błąd bo każda stacja ładowania generuje straty na konwersji prąd zmienny prąd stały. Do tego samo ładowanie baterii to też straty generowane przez wydzielające się ciepło baterii plus straty na układzie ładowania pojazdu. Właściciela stacji ładowania interesuje ile energii zostało pobrane a nie ile weszło do baterii. Jakiś portal motoryzacyjny to kiedyś sprawdzał i w zależności od marki pojazdu normalną różnicą jest od 8 do 15%. Różnica robi się tym większa im zimniej. Większe straty są też przy wolniejszym ładowaniu. Można więc przyjąć że gdy płacimy za 50kWh energii to do auta weszło 43 - 45kWh i nie jest to oszustwo tylko cecha tego typu zasilania pojazdu
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 13:21
autor: wegier
Seti_1 pisze: ↑2026-03-08, 10:08
nie jest to oszustwo tylko cecha
tia to jak kiedyś apple w ipadach PRO, które często były już wygięte po wyjęciu z pudełka, producent stwierdził, że to nie wada tylko cecha
jednak "ubytek" 15-20% energii za którą się zapłaciło jest wkurzający przy galopujących cenach energii i znacząco podnosi koszt przejechania 100km czemu nikt w różnych testach ani sprzedawca w salonie nie wspomina o tym zjawisku?
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 13:22
autor: carlo497
Seti_1 pisze: ↑2026-03-08, 10:08
generuje straty na konwersji prąd zmienny prąd stały
Te straty są minimalne. Sprawności są bardzo wysokie i spokojnie osiągają ponad 98%.
Seti_1 pisze: ↑2026-03-08, 10:08
Różnica robi się tym większa im zimniej. Większe straty są też przy wolniejszym ładowaniu.
Tu jest największy problem. Jak chcesz ładować szybko, to bateria musi być bardzo ciepła. Kwestia tego czy te straty zobaczymy podczas ładowania czy samochód sam sobie przepali na to energie już podczas dojadu do ładowarki.
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 13:28
autor: carlo497
wegier pisze: ↑2026-03-08, 13:21
ednak "ubytek" 15-20% energii za którą się zapłaciło jest wkurzający przy galopujących cenach energii i znacząco podnosi koszt przejechania 100km
Bo te straty na publicznych ładowarkach to nie jest 20%.
Zresztą to cecha auta elektrycznego. Tak samo jak cechą spalinówek jest to, że z 60% energii z benzyny po prostu leci w powietrze. Czy o tym sprzedawcy informują?
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 13:53
autor: wegier
carlo497 pisze: ↑2026-03-08, 13:28
Zresztą to cecha auta elektrycznego.
no ale z artykułu od którego zaczeła się dyskusja wynika też, że "straty" to cecha "egzemplarza" ładowarki, w PL nie ma nawet niezależnej instytucji która by je kontrolowała! ( w przeciwieństwie do stacji paliw)
takie kontrole ze strony właścicieli sieci którym zależy na maksymalizacji zysków to jak kontrola automatów do gier przez kolesia który je wstawił

podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-08, 14:13
autor: carlo497
Więc według mnie powinna powstać taka instytucja na wzór tej kontrolującej stacje paliw, o ile problem jest w ogóle realny.
podejrzewaliście stacje łądowania o fałszywe odczyty?
: 2026-03-09, 10:37
autor: BK
Z tego co ja się orientuję to licznik powinien być zainstalowany na wyjściu z ładowarki. Tak, aby konsument płacił za energię która popłynęła do auta. Czyli straty w samej stacji ładowania bezpośrednio nie obciążają "tankującego".